Rynek paliw na świecie

Powoli powraca wydobycie w Kazachstanie

e-petrol.pl
2022-04-13 / 09:19
Powoli powraca wydobycie w Kazachstanie

Kontrolowany przez Chevron Tengizchevroil poinformował 11 kwietnia, że częściowo przywrócił wydobycie ropy naftowej na swoim gigantycznym polu naftowym Tengiz w Kazachstanie.

Dzienne wydobycie ropy naftowej na polu naftowym Tengiz wyniosło 556 157 baryłek dziennie, co oznacza wzrost o 48 proc. w porównaniu z 375 195 baryłek dziennie 4 kwietnia, kiedy produkcja na polu spadła do najniższego poziomu od czasu awarii rurociągu CPC pod koniec marca. W późniejszych dniach produkcja była nadal poniżej średniej z marca, która wyniosła 622 209 baryłek dziennie.

Wydobycie kazachskiej ropy spadło z powodu szkód na infrastrukturze przeładunkowej, wywołanych sztormami w terminalu nad Morzem Czarnym na południu Rosji. Ponad 80 proc. kazachskiej ropy jest eksportowane rurociągiem CPC do portu Yuzhnaya Ozereyevka, w pobliżu Noworosyjska, dostarczając około 1,2 proc. światowego zapotrzebowania na ropę.

Produkcja ropy w Tengiz zaczęła gwałtownie spadać już 24 marca po zawieszeniu przez CPC doładowań 23 marca i spadała do początku kwietnia, jak podają źródła powołujące się na dane o dziennej produkcji.

Tengizchevroil był w stanie zwiększyć produkcję po tym, jak rurociąg CPC umożliwił wyższy pobór ropy po częściowym wznowieniu załadunku z terminalu na Morzu Czarnym.
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu