Źródła branżowe podały, że nie można przewidzieć czy firma CNOC lub jej partnerzy zostaną dotknięci sankcjami USA w przyszłości. Mimo to, CNOOC zamierza zrezygnować z nierentownych zachodnich aktywów i w to miejsce przejąć aktywa naftowe w Afryce i Ameryce Łacińskiej.
Eksperci szacują aktywa CNOOC na Morzu Północnym na 3 miliardy USD. Firma posiada udziały w złożach łupkowych Eagle Ford i Rockies, a także w dwóch złożach w Zatoce Meksykańskiej - Appomattox i Stampede. Kanadyjskie projekty firmy obejmują Long Lake i Hangingstone. Wszystkie te pola zapewniają produkcję 220 tys. ekwiwalentu ropy dziennie.
Źródło agencji Reutera powiedziało pod koniec marca, że kierownictwo wyższego szczebla CNOOC, w tym przewodniczący Wang Dongjin, uznali zarządzanie dawnymi aktywami Nexen w krajach zachodnich, takich jak Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone, za „niewygodne” z powodu biurokracji i wysokich kosztów operacyjnych w porównaniu z rozwojem w innych krajach.
Masowe odkrycia na morzu w Chinach, zwłaszcza w basenie Zatoki Bohai, pozwalają CNOOC na pozbycie się mniej dochodowych aktywów, powiedziały Reuterowi dwa chińskie źródła.
Stosunki handlowe między Chinami a Stanami Zjednoczonymi są już napięte, a Chiny obawiają się, że ewentualne sankcje nałożone na Rosję mogą wpłynąć na jej inwestycje. Podano też, że Bank of America został już wynajęty do likwidacji aktywów CNOOC.