Rynek paliw na świecie

Chiny wznawiają magazynowanie ropy

e-petrol.pl
2022-04-20 / 09:29
Chiny wznawiają magazynowanie ropy

Chiny wznowiły tworzenie zapasów ropy naftowej w pierwszym kwartale 2022 r., ale w przeciwieństwie do poprzednich okresów gromadzenia zapasów, obecnie jest to informacja niekorzystna dla rynku.

Chiny prawdopodobnie dodały około 610 tys. baryłek dziennie do zapasów komercyjnych lub strategicznych w pierwszym kwartale tego roku. Obecne uzupełnianie rezerw jest jednak odzwierciedleniem słabszego przerobu w rafineriach i mniejszego zużycia paliwa.

Chiny nie ujawniają ilości ropy wpływającej do strategicznych i handlowych zapasów, ale oszacowania można dokonać, odejmując całkowitą ilość dostępnej ropy z importu i produkcji krajowej od ilości przetworzonej ropy. Z takich obliczeń wynika, że w pierwszym kwartale import ropy wyniósł 10,37 mln baryłek dziennie, podczas gdy produkcja krajowa 4,15 mln baryłek dziennie, co daje łącznie 14,52 mln baryłek dostępnych dla rafinerii.

W pierwszym kwartale przerób rafinerii wyniósł 13,91 mln baryłek dziennie, co oznacza, że rafinerie przetworzyły o około 610 tys. baryłek dziennie mniej, niż dostępna dla nich podaż. Marcowy przerób rafinerii na poziomie 13,8 mln baryłek dziennie był najniższy od października, ponieważ rafinerie ograniczyły przerób w związku z wysokimi cenami ropy.

Refinitiv Oil Research oczekuje, że import w kwietniu wyniesie około 10,46 mln baryłek dziennie, nieco więcej niż oficjalne dane z marca - 10,06 mln baryłek dziennie. W maju import ropy naftowej do Chin może spaść, biorąc pod uwagę decyzję czołowego dostawcy Arabii Saudyjskiej o podniesieniu oficjalnej ceny sprzedaży za majowe transporty do rekordowo wysokiej premii powyżej regionalnego benchmarku Oman/Dubaj. Przygotowując się do zmniejszenia importu chińskie rafinerie już ograniczają przerób. Źródła branżowe twierdzą, że przerób może spaść o około 900 tys. baryłek dziennie w kwietniu.
Słowa kluczowe: Chiny, przerób ropy, zapasy ropy
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu