Rynek paliw na świecie

Giełdowy handel może pomóc Rosji w utrzymaniu eksportu diesla

e-petrol.pl
2022-04-26 / 09:31
Giełdowy handel może pomóc Rosji w utrzymaniu eksportu diesla

Europejska giełda otwiera furtkę dla oleju napędowego z Federacji Rosyjskiej. ICE Futures Europe Ltd zaoferowała handlowcom praktycznie anonimowy kanał dostaw rosyjskiego oleju napędowego.

ICE w praktyce umożliwia teraz przyjmowanie kontraktów na produkty naftowe z dowolnego miejsca na świecie, w tym z Rosji, podaje Bloomberg. Z tej możliwości skorzystały już Trafigura Group, Vitol Group i Glencore. Firmy uzgodniły fizyczną dostawę paliwa w drugiej połowie kwietnia, ale jednocześnie oficjalnie nie wskazuje się pochodzenia tego produktu.

Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę pod koniec lutego, wiele firm stwierdziło, że ogranicza zakupy z Moskwy. W praktyce jednak rosyjska ropa i paliwo nadal w dużych ilościach płynie na światowy rynek.

Spółka Trafigura zapytana, czy dostawy w ramach kontraktów z ICE będą obejmowały rosyjski olej napędowy, wymijająco stwierdziła, że „firma koncentruje się na spełnianiu wymagań klientów europejskich”. Rzecznicy Glencore i Vitol odmówili komentarza. Obie firmy wcześniej zapowiedziały, że zrezygnują z zawierania nowych kontraktów na rosyjską ropę i produkty naftowe. Informacji nie skomentowała też sama giełda ICE.

Należy zauważyć, że zapasy w centrum handlu ropą Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia, do którego ma być dostarczany olej napędowy, są na najniższym poziomie od 2008 roku. Przewidywana dostawa fizycznego oleju napędowego przez ICE w kwietniu to 820 tys. baryłek. Na razie żaden kraj UE nie znalazł jeszcze alternatywy dla dostaw paliw z Federacji Rosyjskiej, która byłaby identyczna pod względem kosztów i wielkości.
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu