Rynek paliw na świecie

Azjatyccy nabywcy próbują wycofać się z zakupów rosyjskiej ropy naftowej

e-petrol.pl
2022-04-26 / 09:38
Azjatyccy nabywcy próbują wycofać się z zakupów rosyjskiej ropy naftowej

Odmiana ropy Sokol z rosyjskiego Dalekiego Wschodu jest bardzo popularna w rafineriach Azji, ale teraz azjatyckie rafinerie unikają zakupów surowca z tego regionu z powodu sankcji nałożonych na firmę transportową.

Ze źródeł agencji Bloomberg wynika, że co najmniej jedna dostawa tej odmiany do załadunku pod koniec maja została anulowana, a kilka innych rafinerii próbowało wycofać się z zakupów na czerwiec.

Ropy Sokol unika się z powodu wpisania Sovcomflot PJSC, rosyjskiej firmy państwowej, na listę sankcyjną w Wielkiej Brytanii – z tego powodu cypryjskie biuro należące do spółki, najprawdopodobniej będzie musiało się zamknąć. Sovcomflot, posiada łącznie około 110 tankowców. Są to zarówno małe statki, jak i bardzo duże jednostki, mogące przewozić jednorazowo ponad 2 miliony baryłek ropy.

Teraz tankowce firmy walczą o ubezpieczenie morskie, które ma kluczowe znaczenie zarówno dla kupującego, jak i innych armatorów, ponieważ zapewnia ochronę przed odpowiedzialnością prawną, taką jak uszkodzenia ładunku, kolizje i wycieki oleju. Brak polisy może prowadzić do procesów sądowych i narazić kontrahentów na ogromne straty w razie wypadku.

Nie wiadomo, co stanie się z anulowanymi ładunkami. Mogą być ponownie oferowane w drodze zamkniętych przetargów lub przechowywane w zbiornikach lądowych. Transporty Sokola zaplanowane do załadunku w maju zostały sprzedane nabywcom w Chinach, Korei Południowej, Japonii i Indiach.
Słowa kluczowe: Azja, dostawy ropy z Rosji, Sokol
Polecamy
Ze świata
TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-06-29 8,45 7,82 7,89 3,49
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny

Avia ma sto stacji

Avia ma sto stacji