Rynek paliw na świecie

Rosnieft domaga się przedpłaty w rublach za produkty naftowe

e-petrol.pl
2022-04-27 / 09:49
Rosnieft domaga się przedpłaty w rublach za produkty naftowe

Rosyjska firma naftowa Rosnieft zaoferowała produkty naftowe ze swoich rafinerii do załadunku w okresie od maja do czerwca w przetargu wymagającym przedpłaty w rublach, poinformowały we wtorek trzy źródła rynkowe.

Rosja stara się zrównoważyć wpływ zachodnich sankcji nałożonych na kraj w związku z inwazją na Ukrainę, prezydent Władimir Putin zażądał, aby kupujący gaz sprzedawany przez rosyjski monopolista gazowy Gazprom płacili w rublach. Teraz ten sam model biznesowy chce zastosować Rosnieft. Firma zażądała 100-procentowej przedpłatyi przewalutowania płatności na ruble za zakup ropy.

Jak przypomniała agencja Reutera, w zeszłym tygodniu Rosnieft oferował 6,5 mln ton ropy w przetargach na załadunek w maju-czerwcu, po raz pierwszy ubiegając się o pełną przedpłatę w rublach, ale do sprzedaży nie doszło.

Mimo to Rosnieft wymagał takich samych warunków dla swoich produktów naftowych, podają źródła agencji Reutera powołujące się na dokumenty przetargowe. Koncern ogłosił przetargi na zakup 2 mln ton oleju opałowego i oleju napędowego (VGO), 1,4 mln ton benzyny i 1 mln ton morskiego oleju napędowego (MDO).

Przetargi zakończyły się 25 kwietnia, a wyniki powinny zostać ogłoszone nie później niż 13 maja, podały źródła.

Unia Europejska nie wprowadziła jeszcze zakazu importu produktów naftowych z rosyjskich rafinerii, ale rozważa możliwość ograniczenia importu rosyjskiej ropy w ramach sankcji związanych z inwazją na Ukrainę.
Polecamy
Ze świata
TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-06-29 8,45 7,82 7,89 3,49
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny

Avia ma sto stacji

Avia ma sto stacji