Rynek paliw na świecie

OPEC+ postanawia zwiększyć wydobycie ropy naftowej

e-petrol.pl
2022-04-29 / 09:48
OPEC+ postanawia zwiększyć wydobycie ropy naftowej

Kraje uczestniczące w porozumieniu OPEC+ prawdopodobnie nadal będą przestrzegać swojej strategii. Na spotkaniu przedstawicieli kartelu 5 maja kraje będące eksporterami ropy mogą zgodzić się na zwiększenie produkcji o 432 tys. baryłek dziennie w czerwcu, podała agencja Reutera, powołując się swoje anonimowe źródła w OPEC+.

Od wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku OPEC i sojusz OPEC+ zainicjowały rekordowe cięcia w wydobyciu ropy. OPEC+ obniżył produkcję o 9,7 mln baryłek dziennie w maju 2020 r. ze względu na spadek popytu na ropę spowodowany pandemią koronawirusa. Następnie warunki umowy były wielokrotnie korygowane, a od sierpnia 2021 r. grupa zwiększyła produkcję o 400 tys. Od maja 2022 r. bazowe poziomy produkcji, od których odliczana jest kwota, zostaną dostosowane dla pięciu krajów uczestniczących w transakcji OPEC+, w taki sposób, aby łączny wzrost wydobycia ropy wyniósł 432 tys. baryłek dziennie.

Tej wiosny kilka z największych krajów konsumujących ropę (na czele ze Stanami Zjednoczonymi) aktywnie domagało się od kartelu zwiększenia produkcji ropy. 11 kwietnia przedstawiciele Unii Europejskiej spotkali się w Wiedniu z kilkoma krajami członkowskimi OPEC, aby przekonać organizację do zwiększenia wydobycia ropy, a także poprzeć sankcje wobec Rosji. Jednak szef OPEC Mohammed Barkindo powiedział na spotkaniu, że obecne i przyszłe sankcje wobec Rosji mogą wywołać jeden z najgorszych wstrząsów w historii dostaw ropy i nic nie zastąpi rosyjskich dostaw. 

G7 w końcowym oświadczeniu szczytu z 24 marca wezwała kraje OPEC oraz innych producentów ropy i gazu do zwiększenia podaży surowców energetycznych na rynku światowym w celu zmniejszenia zależności państw zachodnich od Rosji. W połowie marca Stany Zjednoczone próbowały zorganizować negocjacje z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, ale rozmowy te do niczego nie doprowadziły. Brytyjski premier Boris Johnson nie zdołał także przekonać Rijadu i Abu Zabi do zwiększenia produkcji.

Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu