Rynek paliw na świecie

Wstrzymanie importu rosyjskiej ropy do Indii zaszkodziłoby obywatelom

e-petrol.pl
2022-05-05 / 09:49
Wstrzymanie importu rosyjskiej ropy do Indii zaszkodziłoby obywatelom
Pixabay

Indie broniły w środę konieczności dalszych zakupów rosyjskiej ropy, mówiąc, że są one częścią ich długotrwałych wysiłków na rzecz dywersyfikacji dostaw i argumentowały, że nagłe zatrzymanie importu podniosłoby światowe ceny i zaszkodziłoby konsumentom.

Jak przypomniała agencja Reutera, zachęcony wysokimi rabatami, trzeci co do wielkości importer ropy naftowej na świecie od czasu inwazji na Ukrainę kupił z Rosji ponad dwa razy więcej ropy niż w całym 2021 roku. Tym samym Indie znalazły się w centrum uwagi w czasie, gdy zachodnie sankcje skłoniły wielu importerów ropy do unikania handlu z Moskwą.

Unia Europejska, największy odbiorca rosyjskiej energii, zaproponowała w środę wycofanie w ciągu sześciu miesięcy importu rosyjskiej ropy i produktów rafineryjnych do końca 2022 roku.

W obronie swojej strategii Indie zwracały uwagę, że kraje europejskie nadal importują znacznie więcej ropy z Moskwy, a rosyjska ropa stanowi zaledwie ułamek całkowitego zużycia Indii, które potrzebują dywersyfikować dostawy. 

Indie kupują większość surowca z Azji Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Kraj zużywa dziennie około 5 milionów baryłek ropy naftowej, a w ciągu ostatnich dwóch miesięcy kupił co najmniej 40 milionów baryłek rosyjskiej ropy.

Indie utrzymują, że jeśli wycofają się ze swoich zdywersyfikowanych źródeł, doprowadzi to do dalszej zmienności i niestabilności, podnosząc ceny międzynarodowe, a w konsekwencji zaszkodzi konsumentom w Indiach i na świecie.

Słowa kluczowe: dostawy ropy z Rosji, Indie
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu