Rynek paliw na świecie

Komisja Senatu USA uchwaliła ustawę antymonopolową

e-petrol.pl
2022-05-06 / 09:57
Komisja Senatu USA uchwaliła ustawę antymonopolową

Komisja Senatu USA uchwaliła w czwartek ustawę (NOPEC), która może narazić Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej partnerów na pozwy dotyczące zmowy w sprawie podnoszenia cen ropy naftowej.

Rzecznik Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że administracja ma obawy dotyczące „potencjalnych implikacji i niezamierzonych konsekwencji” ustawodawstwa, szczególnie w obliczu kryzysu na Ukrainie. Dodała, że Biały Dom wciąż studiuje projekt ustawy.

Ustawa NOPEC zmieni amerykańskie prawo antymonopolowe, ale musi ona najpierw przejść przez Senat i zostać podpisana przez prezydenta Joe Bidena.

Gdyby została przyjęta, prokurator generalny USA zyskałyby możliwość pozwania OPEC lub jego członków, takich jak Arabia Saudyjska, w sądzie federalnym. Inni producenci, tacy jak Rosja, która współpracuje z OPEC w szerszej grupie znanej jako OPEC+, również mogą zostać pozwani.

NOPEC ma na celu ochronę amerykańskich konsumentów i przedsiębiorstw przed sztucznymi skokami kosztów benzyny, ale niektórzy analitycy ostrzegają, że wdrożenie tej ustawy może mieć również niebezpieczne niezamierzone konsekwencje. W 2019 Arabia Saudyjska zagroziła sprzedażą ropy w walutach innych niż dolar, jeśli Waszyngton zatwierdzi NOPEC, co może podważyć status dolara, jako głównej waluty płatniczej na świecie, zmniejszyć wpływ Waszyngtonu w światowym handlu i osłabić jego zdolność do egzekwowania sankcji wobec innych państw.

Senator John Cornyn, republikanin z Teksasu, czołowego amerykańskiego stanu produkującego ropę, sprzeciwił się ustawie, twierdząc, że może ona skłonić OPEC do ograniczenia dostaw do Stanów Zjednoczonych i wezwał do zwiększenia produkcji krajowej.

Ustawie sprzeciwia się także American Petroleum Institute, czołowa amerykańska grupa lobbingowa naftowo-gazowa. W liście do przywódców komitetu API powiedziała, że NOPEC „stwarza znaczne potencjalne szkodliwe narażenie na amerykańskie interesy dyplomatyczne, wojskowe i biznesowe, mając prawdopodobnie ograniczony wpływ na obawy rynkowe napędzające legislację”.

Niektórzy analitycy ostrzegają, że NOPEC może ostatecznie zaszkodzić krajowym firmom energetycznym, jeśli będzie naciskał na Arabię Saudyjską i innych członków OPEC, aby zalały światowe rynki ropą, ponieważ produkują one ropę znacznie taniej niż firmy amerykańskie.
Słowa kluczowe: NOPEC, ustawa antymonopolowa
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu