Rynek paliw na świecie

Rafineria Orlen Lietuva rozpoczyna remont

e-petrol.pl
2022-05-10 / 09:40
Rafineria Orlen Lietuva rozpoczyna remont

W litewskiej rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach, zarządzanej przez PKN Orlen, rozpoczął się proces zamykania zakładu w celu przeprowadzenia remontu o wartości 80 mln euro.

Remont, który zazwyczaj odbywa się co cztery lata, potrwa około dwóch miesięcy, a jedną z najważniejszych prac, jaka zostanie wykonana, będzie modernizacja linii produkcyjnej krakingu katalitycznego. Wymieniona zostanie też wybudowana 23 lata temu boja terminalu w Butyndze.
80 proc. prac remontowych w Orlen Lietuva wykonują firmy litewskie, pozostałe pochodzą z Polski, Słowacji, Niemiec, Francji i innych krajów UE.

Zakład działający w Możejkach był w stanie w bardzo krótkim czasie po wybuchu wojny na Ukrainie całkowicie zrezygnować z rosyjskiej ropy naftowej i obecnie przetwarza tylko surowiec wydobywany w USA, Arabii Saudyjskiej, na Morzu Północnym i innych regionach.

Ruszająca obecnie modernizacja, nie jest jedyną inwestycją, jaką Orlen Lietuva zrealizuje w Możejkach. Pod koniec października ubiegłego roku firma podpisała kontrakt o wartości 641 mln euro z brytyjską firmą Petrofac na modernizację rafinerii. Będzie to największy projekt od 2006 roku, kiedy zakład przejął Orlen. W ubiegłym tygodniu spółka Orlen Lietuva poinformowała, że Luminor Bank przyznał jej 100 mln euro dofinansowania, aby mogła odbyć się przebudowa na tak dużą skalę. Projekt modernizacji w Możejkach zwiększy efektywność rafinacji produktów naftowych z 72 proc. do 84 proc., dzięki czemu spółka będzie mogła pozyskać tę samą ilość produktów z 20 proc. mniejszej ilości ropy.
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu