Rynek paliw na świecie

Niemcy mogą przejąć kontrolę nad należącą do Rosnieft rafinerią w Schwedt

e-petrol.pl
2022-05-11 / 09:53
Niemcy mogą przejąć kontrolę nad należącą do Rosnieft rafinerią w Schwedt
Pixabay

Władze w Berlinie rozważają „przejęcie kontroli” nad rafinerią w Schwedt, którą teraz kieruje Rosnieft, podała agencja Reutera, powołując się na swoje źródła.

Niemiecki rząd jest przekonany, że będzie w stanie utrzymać rafinerię PCK w Schwedt nad Odrą pomimo planowanego przez UE embarga na rosyjską ropę. Federalny minister gospodarki Robert Habeck dał jasno do zrozumienia przed planowaną na poniedziałek 9 maja wizytą, że widzi szansę, na to, aby praca rafinerii w Schwedt została zachowana z wykorzystanie, dostaw ropy do niej innymi drogami. Mogą one prowadzić przez Rostock i Gdańsk.

W ramach współpracy z portem w Rostocku PCK Schwedt mogłaby się dalej rozwijać. Zdaniem niemieckiego rządu w perspektywie średnioterminowej może nastąpić przejście na ekologiczny wodór, biochemię i gospodarkę cyrkulacyjną.

Obecnie właścicielem większościowym rafinerii jest rosyjska państwowa spółka Rosnieft. Rząd Niemiec mógłby ewentualnie oddać rafinerię pod zarząd państwowy lub nawet wywłaszczyć właściciela, gdyby zmienione zostały przepisy prawa. Według jednego ze źródeł agencji Reutera rozważana jest również możliwość nacjonalizacji firm energetycznych, ale w ocenie innego źródła żadna decyzja o „interwencji” w sprawy rafinerii w Schwedt nie została jeszcze podjęta.

Problem ewentualnego wstrzymania pracy w Schwedt to także problem dla branży budowlanej, bowiem brak dostaw ropy naftowej z Rosji doprowadzi do niedoboru bitumów naftowych, a bez nich niemożliwa jest produkcja asfalt, niezbędnego do modernizacji dróg.

Słowa kluczowe: PCK Schwedt
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu