Rynek paliw na świecie

Shell sprzedaje rosyjską sieć stacji benzynowych i fabrykę smarów

e-petrol.pl
2022-05-13 / 08:57
Shell sprzedaje rosyjską sieć stacji benzynowych i fabrykę smarów

Shell sprzedaje 100 proc. udziałów rosyjskiego Shell Oil LLC firmie Lukoil. Podano, że zakup odbywa się na warunkach rynkowych.

Shell Oil LLC posiada zakład produkcji smarów w Torżoku – mieście w obwodzie twerskim oraz sieć ponad 411 stacji benzynowych w 28 rosyjskich miastach.

Shell stoi w obliczu ryzyka nacjonalizacji swoich aktywów w Rosji i w związku z obecną sytuacją, istniało również ryzyko sprzedaży aktywów w niższej cenie. Różne źródła podawały, że firma prowadziła rozmowy z co najmniej dwoma innymi nabywcami, którzy mogliby utrzymać stacje benzynowe i fabrykę smarów.

Shell i Lukoil mogą zawrzeć umowę sprzedaży w najbliższych dniach, transakcja powinna zostać sfinalizowana przed końcem tego roku po uzyskaniu zgody organu antymonopolowego.

Wcześniej tygodnik „Forbes” pisał o Lukoilu jako potencjalnym nabywcy sieci stacji benzynowych Shell w Rosji. Wskazywano wówczas na pewien problem, polegający na tym, że Shell chce przenieść swoją fabrykę smarów wraz z długami na segment stacji. Kredyty, które ma zaciągnięte fabryka smarów wynoszą 9 miliardów rubli i wynikają z rozliczenia firmy za 2021 r.
Słowa kluczowe: LUKOIL, Shell, sprzedaż aktywów
Polecamy
Ze świata
TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-06-29 8,45 7,82 7,89 3,49
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny

Avia ma sto stacji

Avia ma sto stacji