Taką sumę Komisja Europejska uwzględniła w swoim planie przyspieszonej transformacji energetycznej, w której nacisk kładzie się na energię odnawialną i „zielony” wodór. Plan, szacowany na tę kwotę, przewiduje szybkie zmniejszenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych, być może poprzez przyspieszone przejście na czystą energię. W tym celu do 2030 r. UE będzie musiała zmniejszyć zużycie energii o 13 proc. zamiast planowanych 9 proc. realizując wyższą efektywność energetyczną. Dokument, do którego dotarła gazeta, stawia również sobie za cel ponad dwukrotne zwiększenie produkcji energii odnawialnej, zwiększając jej udział w europejskiej konsumpcji z 22 proc. w 2020 r. do 45 proc. w 2030 r. Wcześniej zaproponowany przez KE cel to 40 proc. udziału.
Plany obejmują również „miliardy euro” na inwestycje infrastrukturalne, aby zapewnić wystarczający import LNG i gazu rurociągowego z nowych źródeł.
Według „Financial Times”, plan ma zostać oficjalnie zaprezentowany 18 maja. Będzie to wymagało zmian w kilku dyrektywach UE, w tym złagodzenia wymogów dotyczących projektów energii odnawialnej.