Rynek paliw na świecie

Koszt rezygnacji z rosyjskiej ropy i gazu to dla UE około blisko 200 mld euro

e-petrol.pl
2022-05-13 / 09:31
Koszt rezygnacji z rosyjskiej ropy i gazu to dla UE około blisko 200 mld euro

Dziennik „Financial Times” napisał, że pozbycie się przez Unię Europejską uzależnienia energetycznego od Rosji, oznacza, że wspólnota państw będzie musiała wyłożyć 195 miliardów euro.

Taką sumę Komisja Europejska uwzględniła w swoim planie przyspieszonej transformacji energetycznej, w której nacisk kładzie się na energię odnawialną i „zielony” wodór. Plan, szacowany na tę kwotę, przewiduje szybkie zmniejszenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych, być może poprzez przyspieszone przejście na czystą energię. W tym celu do 2030 r. UE będzie musiała zmniejszyć zużycie energii o 13 proc. zamiast planowanych 9 proc. realizując wyższą efektywność energetyczną. Dokument, do którego dotarła gazeta, stawia również sobie za cel ponad dwukrotne zwiększenie produkcji energii odnawialnej, zwiększając jej udział w europejskiej konsumpcji z 22 proc. w 2020 r. do 45 proc. w 2030 r. Wcześniej zaproponowany przez KE cel to 40 proc. udziału.

Plany obejmują również „miliardy euro” na inwestycje infrastrukturalne, aby zapewnić wystarczający import LNG i gazu rurociągowego z nowych źródeł.

Według „Financial Times”, plan ma zostać oficjalnie zaprezentowany 18 maja. Będzie to wymagało zmian w kilku dyrektywach UE, w tym złagodzenia wymogów dotyczących projektów energii odnawialnej.
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu