Rynek paliw na świecie

Firmy naftowe i gazowe poniosły ogromne straty opuszczając Rosję

e-petrol.pl
2022-05-16 / 09:34
Firmy naftowe i gazowe poniosły ogromne straty opuszczając Rosję

Tylko w pierwszym kwartale 2022 r. firmy naftowo-gazowe straciły ok. 40 mld USD z powodu opuszczenia Rosji – poinformowała międzynarodowa firma doradcza Wood Mackenzie.

Choć zachodnie firmy straciły pieniądze to eksperci Wood Mackenzie nazywają Rosję główną stroną poszkodowaną, ponieważ to ona straciła inwestycje, technologie i wykwalifikowany personel.

Jak wyliczyło Wood Mackenzie BP straciło 24,4 mld USD, TotalEnergies odpisał już 4,1 mld USD z powodu zakończenia inwestycji w Rosji, problemów z dokończeniem budowy Arctic LNG 2 w związku z sankcjami UE na sprzęt LNG oraz zmniejszenia udziału w projektach z Novatekiem.

Shell stracił 3,9 miliarda USD, w tym 1,9 miliarda z powodu wyjścia z projektu Sachalin-2, 1,126 miliarda z utraty inwestycji w Nord Stream-2, 858 milionów z odpisów w ramach joint venture z Gazpromnieftem. 3,4 mld USD zostało odpisane przez ExxonMobil po decyzji o wycofaniu się z Sachalin-1 i joint venture z Rosnieftem.

Austriacki OMV stracił 2,1 mld USD w wyniku rezygnacji z udziału w Nord Stream 2, sprzedaży udziałów w złożu Jużnorusskoje wspólnie z Gazpromem i spółką handlową Gazprom YURGM Development.

Norweski Equinor odnotował stratę netto w wysokości 1,08 mld USD z tytułu odpisów aktualizujących aktywa w Rosji.
Słowa kluczowe: firmy naftowe, Rosja
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu