Rynek paliw na świecie

Bułgaria ma zapasy ropy na pół roku

e-petrol.pl
2022-05-16 / 09:48
Bułgaria ma zapasy ropy na pół roku

W piątek bułgarski wicepremier i minister finansów Asen Wasilew powiedział, że jeżeli kraj nie będzie mógł otrzymywać ropy, to dzięki istniejącym zapasom może wytrzymać sześć miesięcy.

Zapotrzebowanie Bułgarii wynosi od około 3,5 do maksymalnie 5 mln ton ropy rocznie, 50 do 60 proc. z nich to rosyjski Urals, pozostałe to ropa tunezyjska oraz iracka.

Minister wyjaśnił, że zapasy są zgromadzane w największej na Bałkanach rafinerii Łukoil Neftochim w okolicach Burgas, rezerwie państwowej oraz zapasach handlowców. Do ich wykorzystywania doszłoby w sytuacji gdyby przez Morze Czarne nie mogły być realizowane rosyjskie dostawy, a Bosfor zostałby zamknięty.

Ze względu na uzależnienie Bułgarii od rosyjskiej ropy zmuszona ona była poprosić instytucje unijne o włączenie do grupy państw, które w razie przyjęcia embarga na rosyjską paliwo, będą miały przesunięty termin wejścia w życie ograniczeń importowych.

Wasilew wyjaśnił, że rafineria Neftochim nie może być objęta sankcjami lub skonfiskowana, ponieważ nie jest własnością rosyjską, a szwajcarską.
Słowa kluczowe: Bułgaria
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu