Rynek paliw na świecie

USA proponują cło na rosyjską ropę jako alternatywę dla embarga

e-petrol.pl
2022-05-18 / 09:48
USA proponują cło na rosyjską ropę jako alternatywę dla embarga

Urzędnicy Departamentu Skarbu USA powiedzieli we wtorek, że planują na spotkaniu finansowym G7 w tym tygodniu zaproponować nałożenie przez kraje europejskie ceł na rosyjską ropę jako szybszą alternatywę dla całkowitego embarga na ropę.

Urzędnicy Unii Europejskiej rozważają stopniowe embargo na import rosyjskiej ropy jako następną odpowiedź na wojnę Moskwy na Ukrainie, ale obawy niektórych krajów Europy o zaspokojenie potrzeb surowcowych stanowią główną przeszkodę w realizacji planu.

Mechanizm taryfowy, który ma być zaproponowany przez Stany Zjednoczone, miałby utrzymać rosyjską ropę na rynku, ale ograniczałby dochody, które będą płynąć do Moskwy z eksportu.

Ponieważ rosyjska ropa sprzedaje się z dyskontem w stosunku do światowych wskaźników, cła mogą zostać ustalone na poziomie, który zarówno wyrówna tę różnicę, jak i zmniejszy zyski Rosji. Zdaniem urzędników cło musiałoby być na tyle niskie, aby Rosja zarabiała więcej niż wynoszą koszty produkcji, co dałoby jej motywację do dalszego eksportu.

Utrzymanie rosyjskiej ropy na rynku, jak powiedzieli urzędnicy, pozwoliłoby uniknąć potencjalnych dalszych skoków cen ropy wynikających z wprowadzenia europejskiego embarga. Wśród wielu rządów istnieje silna chęć zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy tak szybko, jak to możliwe, ale wiąże się to z wysokim ryzykiem, że bezpośrednie embargo mogą znacznie podnieść cenę ropy.
Słowa kluczowe: cło na rosyjską ropę
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu