Rynek paliw na świecie

Irańska ropa przejęta w Grecji trafi do USA

e-petrol.pl
2022-05-30 / 09:21
Irańska ropa przejęta w Grecji trafi do USA

Irańska ropa, którą tankowiec Lana przetransportował pod rosyjską banderą, zostanie przekazana Stanom Zjednoczonym, podał rzecznik prasowy greckiego ministerstwa polityki floty morskiej i wysp. Tankowiec został zatrzymany w Grecji w połowie kwietnia.

Rosyjski tankowiec Pegas z 19 marynarzami na pokładzie został zatrzymany 19 kwietnia przez władze greckie. Jak się później okazało, Pegas kilka dni później został przemianowany na nazwę Lana z powodu unijnych sankcji nałożonych po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z powodu uszkodzeń mechanicznych tankowcowi towarzyszył holownik w kierunku półwyspu Peloponez, gdzie ropa miała być przeładowana na inny tankowiec, ale ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe statek zakotwiczył w pobliżu Karistos. Greckie media podały, że wniosek o zatrzymanie dotyczył tylko statku, a nie jego ładunku. Szacuje się, że tankowiec przewozi 115 tys. ton irańskiej ropy.

22 kwietnia tankowiec, który cumował pod nadzorem w porcie Karistos  na wyspie Eubea, został zwolniony na polecenie Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy w ramach sankcji nałożonych na Rosję przez NATO i Unię Europejską. Obecnie statek nadal znajduje się w porcie Karistos.
 
Według dostępnych informacji załoga tankowca przedstawiła oficjalne dokumenty Międzynarodowej Organizacji Morskiej, z których wynika, że własność statku została przeniesiona na spółkę nieobjętą sankcjami jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę.
Polecamy
Z kraju
Polska importuje ropę gatunku Murban

Polska importuje ropę gatunku Murban »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-10 7,65 6,86 7,13 3,27
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Polska importuje ropę gatunku Murban

Polska importuje ropę gatunku Murban

Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil

Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil