Rynek paliw na świecie

Szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji - ograniczenie większości importu ropy do Rosji

e-petrol.pl
2022-05-31 / 09:48
Szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji - ograniczenie większości importu ropy do Rosji

Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili w poniedziałek wieczorem, że do końca tego roku zmniejszą o nawet 90 proc. import ropy z Rosji, przełamując impas w rozmowach z Węgrami.

Dwie trzecie rosyjskiej ropy importowanej przez UE jest transportowane tankowcami, a jedna trzecia płynie rurociągiem „Przyjaźń” (Drużba). Embargo na import ropy drogą morską objęłoby zatem 2/3 całej ropy importowanej z Rosji.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w twittcie pod koniec pierwszego dnia dwudniowego szczytu 27 przywódców UE napisał, że porozumienie oznacza, że natychmiast Unia zaprzestanie ponad 2/3 importu ropy z Rosji, odcinając ogromne źródło finansowania jej machiny wojennej. Jest to jego zdaniem maksymalna presja na Rosję, aby zakończyła wojnę.

Gdyby do końca roku Polska i Niemcy, również podłączone do rurociągu, przestałyby kupować ropę, wówczas embargo objęłoby 90 proc. całego importu z Rosji.

Pozostałe 10 proc. zostanie tymczasowo zwolnione z embarga, aby Węgry, które były głównym obrońcą umowy, wraz ze Słowacją i Czechami, które są połączone z południową odnogą gazociągu, miały dostęp do surowca.

Na razie jeszcze nie wiadomo w jaki sposób państwa członkowskie odbierające ropę z tankowców miałyby mieć przyznaną rekompensatę za ponoszenie wyższych kosztów w porównaniu z tymi, które będą otrzymywały ropę rurociągiem.

Jak podała PAP Mateusz Morawiecki po zakończeniu rozmów oświadczył, że udało się przełamać impas i po kilku godzinach dyskusji przedstawiciele krajów UE ustalili, że szósty pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej będzie obejmował także sankcje na ropę. Zdaniem Morawieckiego to bardzo ważne, bo dzisiaj ropa jest jednym z głównych źródeł dochodów, które później Kreml przeznacza na wojnę na Ukrainie.
Polecamy
Z kraju
Polska importuje ropę gatunku Murban

Polska importuje ropę gatunku Murban »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-10 7,65 6,86 7,13 3,27
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Polska importuje ropę gatunku Murban

Polska importuje ropę gatunku Murban

Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil

Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil