Rynek paliw na świecie

Czy unijne embargo na ropę załamie rosyjską gospodarkę?

e-petrol.pl
2022-06-01 / 09:42
Czy unijne embargo na ropę załamie rosyjską gospodarkę?

W ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przełomowa decyzja UE ws. embarga na ropę załamie rosyjską gospodarkę. Według PIE, nawet niepełne europejskie embargo na ropę naftową będzie oznaczać załamanie finansów publicznych w Rosji.

PIE ocenia, że przychody ze sprzedaży tego surowca stanowiły w kwietniu 63 proc. dochodów dla budżetu centralnego i były głównym źródłem finansowania wydatków militarnych. Państwa UE odpowiadały łącznie za około 40 proc. rosyjskich zysków związanych z eksportem ropy. Zdaniem instytutu decyzja liderów Unii Europejskiej wkrótce doprowadzi więc finanse publiczne Rosji do ruiny.

Zgodnie z ustaleniami unijnych przywódców państwa UE wstrzymają zakupy z Rosji drogą morską, tj. 66 proc. dostaw z Rosji. Polska i Niemcy rezygnują także z importu ropy rurociągiem, stąd Rosja straci łącznie 90 proc. obecnej sprzedaży do Unii. Pozostałe 10 proc. przesyłu rurociągiem „Przyjaźń” będzie dostarczać ropę do Węgier, Słowacji i Czech jeszcze przez jakiś czas.

PIE zaznaczył, że co prawda unijne embargo na ropę to ważny krok, jednak brak jednomyślności i stosunkowo długie vacatio legis nie zablokuje machiny wojennej Putina i wciąż pozwoli na finansowanie wojny wpływami ze sprzedaży surowców. Według PIE, dla Europy alternatywnym źródłem ropy będzie zwiększone wydobycie na Morzu Północnym oraz import z USA i krajów OPEC+.
Polecamy
Z kraju
Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-03 7,92 7,19 7,45 3,31
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.