Rynek paliw na świecie

Niemcy obniżają podatek paliwowy, Czesi akcyzę

e-petrol.pl
2022-06-02 / 09:49
Niemcy obniżają podatek paliwowy, Czesi akcyzę

Na wielu stacjach benzynowych w Niemczech od 1 czerwca cena za litr paliwa spadła poniżej 2 euro – poinformowało stowarzyszenie ADAC. W Czechach weszła natomiast w życie nowa, niższa akcyza na paliwa. Rząd wprowadził tam nowelizację ustawy o podatku akcyzowym w odpowiedzi na znaczny wzrost cen paliw spowodowany inflacją i wojną w Ukrainie.

Od 1 czerwca wiele stacji benzynowych w Niemczech zaczęło obniżać ceny paliwa, które w ostatnich miesiącach osiągały rekordowe poziomy – poinformował niemiecki klub motoryzacyjny ADAC. To efekt wprowadzonego przez niemiecki rząd tzw. rabatu na tankowanie, czyli obniżenia na trzy miesiące podatku paliwowego. Dzięki temu cena benzyny mogłaby spaść o 35,2 eurocentów za litr, a cena oleju napędowego o 16,7 eurocentów. Jest to część rządowego pakietu ulg dla obywateli, który ma złagodzić skutki wzrostu cen energii.

W środę rano na około 350 spośród 400 skontrolowanych przez ADAC stacji benzynowych w okolicach Berlina, Hamburga i Monachium litr benzyny Super E10 kosztował mniej niż 1,90 euro; oznacza to spadek o średnio 30 eurocentów. Także cena oleju napędowego spadła na większości stacji poniżej 2 euro - średnio o 14 eurocentów. ADAC zauważa jednak, że w przypadku oleju napędowego obniżka ceny odpowiada wysokości obniżki podatku, ale cena benzyny nadal jest za wysoka.  
 
W Czechach od 1 czerwca obowiązuje niższa akcyza. Jak informowało wcześniej ministerstwo finansów, cena litra benzyny lub oleju napędowego może spaść o 1,80 korony, czyli około 33 groszy. Nowa stawka akcyzy będzie obowiązywać do końca września. Ceny zmieniły się w środę na stacjach Benzina Orlen. Jak podała Informacyjna Agencja Radiowa litr benzyny kosztuje na nich w przeliczeniu od 8,10 do 8,37 złotego, a litr oleju napędowego od 7,70 do 8,42 złotego.Polecamy
Z kraju
Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-03 7,92 7,19 7,45 3,31
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.