Rynek paliw na świecie

Wielka Brytania i UE ustaliły zakaz ubezpieczenia tankowców

e-petrol.pl
2022-06-02 / 09:57
Wielka Brytania i UE ustaliły zakaz ubezpieczenia tankowców

Wielka Brytania i UE zgodziły się wspólnie zakazać ubezpieczenia tankowców wysyłających ropę z Rosji, donosi „Financial Times”, powołując się na własne źródła.

Uzgodniony i skoordynowany zakaz odciąłby Rosję od największego operatora ubezpieczeniowego, Lloyd's of London, i drastycznie ograniczyłby jej zdolność do eksportu ropy drogą morską, zauważa dziennik.

Jednocześnie Bruksela obawiała się, że w przypadku braku tego samego zakazu z Londynu, przepływy ubezpieczeniowe będą pod jurysdykcją brytyjską. Co więcej, Grecja i Cypr zgodziły się nie ubezpieczać statków z rosyjską ropą dopiero po tym, jak Wielka Brytania zobowiązałaby się zrobić to samo.

Zakaz ubezpieczenia przez europejskie firmy tankowców z rosyjską ropą, według handlarzy ropą i armatorów, jest poważną bronią finansową, która pozwoli UE wyrządzić poważne szkody rosyjskiej gospodarce. Niewiele firm będzie gotowych na transport ropy bez ubezpieczenia – twierdzą eksperci, przypominając, że ten środek, wprowadzony wcześniej przeciwko Iranowi, już pokazał swoją skuteczność.

W ten sposób Rosja zostanie odcięta od historycznie największego rynku eksportowego dla swojej ropy, zauważa WSJ. Sankcje ubezpieczeniowe uderzą w dostawy rosyjskiej ropy do krajów azjatyckich i innych regionów, ponieważ to europejskie firmy ubezpieczają większość światowego handlu ropą. Eksperci twierdzą, że utrudni to plany Moskwy dotyczące przekierowania eksportu energii na wschód, w tym do Chin i Indii.

Kraje europejskie aktywnie zaangażowane w transport morski - Grecja, Cypr i Malta - podczas dyskusji na ten temat wyraziły zaniepokojenie wprowadzeniem zakazu ubezpieczenia tankowców z rosyjską ropą - podają źródła. Według nich, jak podała agencja Interfax, w celu złagodzenia tych obaw zdecydowano, że zakaz będzie wprowadzany stopniowo w ciągu sześciu miesięcy, a nie, jak pierwotnie planowano, w ciągu jednego miesiąca.
Polecamy
Z kraju
Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-03 7,92 7,19 7,45 3,31
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.