Rynek paliw na świecie

Szósty pakiet antyrosyjskich sankcji okazuje się dziurawy

e-petrol.pl
2022-06-06 / 09:27
Szósty pakiet antyrosyjskich sankcji okazuje się dziurawy

Embargo na eksport rosyjskiej ropy tankowcami, w tym zakaz ubezpieczania tankowców z ropą z Federacji Rosyjskiej, nie pozwoli Unii Europejskiej na blokowanie dostaw energii z Federacji Rosyjskiej - poinformował niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Niemiecka gazeta nazwała szósty pakiet antyrosyjskich sankcji dziurawym, ponieważ Rosja może go obejść na dwa sposoby. Wystarczy że będzie nadal sprzedawać ropę rurociągami, ponieważ sankcje oznaczają zaprzestanie dostaw do Europy tylko drogą morską.

Według przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego Lloyd's w Niemczech Jana Blumenthala, kraje zachodnie będą przestrzegać ograniczeń, ale nie można tego powiedzieć o innych państwach, przez które Rosja może obejść sankcje, korzystając z usług lokalnych ubezpieczycieli.

Według „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Komisja Europejska zamierzała zakazać statkom pływającym pod banderami państw członkowskich UE przewożenia rosyjskiej ropy nie tylko do Europy, ale także do krajów trzecich, a także reasekuracji tankowców na wypadek katastrof ekologicznych i innych szkód. Zdecydowanie temu sprzeciwiły się jednak Grecja, Cypr i Malta, które dysponują największą flotą takich statków. Dopiero po potwierdzeniu przez Wielką Brytanię państwa zgodziły się, że zabroni również swoim firmom ubezpieczania rosyjskich tankowców.

Innym sposobem na obejście unijnych restrykcji jest mieszanie rosyjskiej ropy z surowcami z innego kraju, co pozwoli wskazać inny kraj jako źródło paliwa. To jest dokładnie to, co zrobił Iran. Według gazety we wdrożeniu takiego schematu Iranowi pomaga Rosja, w której portach podobno miesza się paliwo.Słowa kluczowe: unijne sankcje
Polecamy
Z kraju
Polska importuje ropę gatunku Murban

Polska importuje ropę gatunku Murban »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-10 7,65 6,86 7,13 3,27
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Polska importuje ropę gatunku Murban

Polska importuje ropę gatunku Murban

Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil

Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil