Rynek paliw na świecie

Kupujący przeładowują rosyjską ropę z tankowca do tankowca na pełnym morzu

e-petrol.pl
2022-06-08 / 09:41
Kupujący przeładowują rosyjską ropę z tankowca do tankowca na pełnym morzu

Rosyjscy sprzedawcy ropy coraz częściej sięgają po alternatywne metody dostarczania produktów do kupujących, a ostrożni kupujący mylą pochodzenie surowców, sprzedając ropę z oznaczeniem „przeznaczenie nieznane”.

Według agencji Bloomberg między 26 a 27 maja supertankowiec Lauren II pobierał ropę z tankowca Aframax Zhen I na środku oceanu, około 300 mil na zachód od Madery. To pierwszy taki transfer, a Lauren II dryfuje obecnie po Atlantyku w oczekiwaniu na kolejny transfer ładunku. Schemat przeładunku między statkami pozwala ukryć pochodzenie ropy i uniknąć sankcji.

Matt Smith, główny analityk ds. ropy w Kpler powiedział, że normalne szlaki handlowe dla rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych zaczynają się zamykać. Specjaliści z branży spodziewają się wzrostu wykorzystania szarej strefy, choć naraża to kupujących na ryzyko sankcji.

The Wall Street Journal poinformował, że rosyjskie produkty naftowe wciąż trafiają na rynek amerykański, ponieważ handlowcy mieszają je i przetwarzają gdzie indziej.

Jeśli Indie biorą rosyjską ropę i mieszają ją z innymi rodzajami ropy, a następnie przetwarzają ją na benzynę lub olej napędowy, nie ma możliwości oddzielenia tego, co jest produkowane od rosyjskiej ropy, a co nie, zauważa Matt Smith. Na tej podstawie wszelkie czyste produkty rafinowane w Indiach i wysyłane do USA mogą pochodzić z rosyjskiej ropy, po prostu nie można tego udowodnić.
Słowa kluczowe: rosyjska ropa, ship-to-ship
Polecamy
Z kraju
Polska importuje ropę gatunku Murban

Polska importuje ropę gatunku Murban »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-10 7,65 6,86 7,13 3,27
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Polska importuje ropę gatunku Murban

Polska importuje ropę gatunku Murban

Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil

Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil