Rynek paliw na świecie

Wstrzymany eksport z amerykańskiego terminala LNG

e-petrol.pl
2022-06-09 / 09:24
Wstrzymany eksport z amerykańskiego terminala LNG

W środę miała miejsce eksplozja i pożar we Freeport LNG, kluczowym amerykańskim terminalu eksportowym skroplonego gazu ziemnego.

Na skutek pożaru terminal w Teksasie, z którego są wysyłane transporty LNG m.in. do Europy będzie zamknięty przez co najmniej trzy tygodnie. Z terminalu korzystają m.in. BP i TotalEnergies jak i japońskie spółki Jera Co. i Osaka Gas Co. oraz koreańska SK E&S Co.

Alex Munton, z firmy Rapidan Energy powiedział, że czeka nas znacząca przerwa produkcyjna w dużym zakładzie w USA. Wyjaśnił, że Freeport LNG wysyła około czterech ładunków tygodniowo, a trzytygodniowe przestoje zabiorą z rynku co najmniej 1 milion ton LNG. W jego ocenie będzie oznaczało to niedobory. Konkurencja o spotowe dostawy spowoduje wzrost światowych cen LNG.

Zakład może przetwarzać do 2,1 miliarda stóp sześciennych gazu ziemnego dziennie, a przy pełnej wydajności może eksportować 15 milionów ton rocznie gazu płynnego. Według amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej eksport LNG z USA osiągnął w zeszłym roku rekordową wartość 9,7 stóp sześciennych gazu ziemnego dziennie.
Słowa kluczowe: Freeport LNG, pożar
Polecamy
Z kraju
Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-03 7,92 7,19 7,45 3,31
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.