Rynek paliw na świecie

Drogie paliwa w Niemczech – jest pomysł zaostrzenia prawa antymonopolowego

e-petrol.pl
2022-06-13 / 09:24
Drogie paliwa w Niemczech – jest pomysł zaostrzenia prawa antymonopolowego
Pixabay

Ceny paliw w Niemczech znów wzrosły. W tym kontekście niemiecki minister gospodarki Robert Habeck zarzucił koncernom paliwowym, że „zgarniają zyski” z wprowadzonego przez rząd „rabatu na tankowanie”.

Minister w rozmowie z gazetą „Der Spiegel” powiedział, że pierwsze zestawienia danych Federalnego Urzędu Antymonopolowego dotyczące rabatu na tankowanie pokazują, że ceny na stacjach benzynowych mocno wzrosły od początku miesiąca. Jego zdaniem jest oczywiste, iż wystąpiło to, przed czym ostrzegało wielu ekspertów – że koncerny paliwowe zgarniają zysk, a konsumentki i konsumenci nie odczuwają obniżki podatku.

Habeck planuje zaostrzenie przepisów antymonopolowych, które pozwoliłoby państwu ściągać zyski koncernów paliwowych również bez dowodu na naruszenie zasad konkurencji oraz na podzielenie koncernów w razie konieczności, np. rozdzielenie produkcji i rynku stacji benzynowych.

Minister finansów Christian Lindner w weekend bronił decyzji rządu o obniżce podatku mimo wszelkich wątpliwości co do jej skuteczności. W jego ocenie bez ulgi podatkowej ceny paliw byłyby znacznie wyższe i wskazywał na wyższe ceny na rynkach światowych, silnego dolara i niedobory w rafineriach jako czynniki kształtujące ceny.

Urząd antymonopolowy sugeruje, aby anulować zniżkę na tankowanie i w zamian tworzyć inne zachęty, które przynoszą korzyści wszystkim.
Słowa kluczowe: niemcy, obniżka podatków
Polecamy
Z kraju
Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-03 7,92 7,19 7,45 3,31
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.