Rynek paliw na świecie

Orlen będzie inwestował w projekty nisko i zeroemisyjne na Łotwie

e-petrol.pl
2022-06-21 / 09:35
Orlen będzie inwestował w projekty nisko i zeroemisyjne na Łotwie

PKN Orlen jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzega możliwość kooperacji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru na Łotwie.

W poniedziałek działalność zainaugurowała Polsko-Łotewska Izba Przemysłowo-Handlowa z siedzibą w Rydze, zrzeszająca firmy, instytucje i osoby zainteresowane rozwojem stosunków gospodarczych między Polską i Łotwą. Wśród członków-założycieli Izby jest spółka córka Orlen Lietuva – Orlen Latvija, jeden z najważniejszych dostawców paliw i asfaltów na rynku łotewskim, planujący również inwestycje z zakresu zielonej energii.

- PKN Orlen od lat konsekwentnie inwestuje w aktywa na Litwie, wzmacniając pozycję Orlen Lietuva w regionie. Z uwagą obserwuje też rynek łotewski, na którym jest już obecny. Jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzegamy tu możliwość kooperacji w zakresie projektów nisko i zeroemisyjnych – morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru. Grupa ORLEN Lietuva w ramach utworzonej właśnie Izby będzie mogła podzielić się swoimi doświadczeniami i tym samym potencjalnie zachęcić polskie firmy do szerszego otwarcia się na ten perspektywiczny rynek – powiedział cytowany w materiale prasowym Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Celem powstającego podmiotu jest pomoc firmom w lepszym zrozumieniu specyfiki obu rynków, w rozwiązywaniu ich problemów oraz wsparcie dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność w tych krajach. Ta pomoc to m.in. ułatwianie kontaktów z potencjalnymi partnerami, dostawcami i klientami.

Otwarciu Izby towarzyszyła zorganizowana 20 czerwca konferencja na temat rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na rynku łotewskim, z udziałem przedstawicieli polskiej i łotewskiej administracji oraz przedsiębiorców z obu krajów.

Słowa kluczowe: Łotwa, PKN Orlen
Polecamy
Z kraju
Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-03 7,92 7,19 7,45 3,31
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.