Rynek paliw na świecie

Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena

e-petrol.pl
2022-06-24 / 09:23
Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena

Wiodące amerykańskie rafinerie spotkały się w czwartek z amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm i innymi urzędnikami rządowymi na nadzwyczajnym spotkaniu na temat obniżenia rosnących cen paliw, które wywierają presję na amerykańskich konsumentów.

W czwartkowym spotkaniu z siedmioma firmami znaleźli się dyrektorzy Exxon Mobil, Chevron, Marathon i Phillips 66. Agencja Reutera podała, że strony spotykały się w kwestii współpracy, ale wydawały się być daleko od siebie, jeśli chodzi o osiągnięcie satysfakcjonujących rozwiązań.

Dyskusja pojawia się w trudnym momencie dla prezydenta Joe Bidena i branży naftowej. Prezydent niedawno skrytykował prezesów zakładów naftowych i gazowych, zarzucając im czerpanie ogromnych zysków z zapaści w dostawach paliwa pogłębionej przez rosyjską inwazję na Ukrainę

Rafinerie zmniejszyły moce produkcyjne podczas przestojów w związku z kryzysem COVID-19, ale popyt po pandemii i globalny kryzys paliwowy po embargo dla rosyjskiej ropy nałożonym przez kraje zachodnie spowodowały wzrost cen. Jednocześnie Exxon, Chevron i inni giganci rafineryjny odnotowali ogromny wzrost zysków pod koniec 2021 r. oraz w pierwszym kwartale tego roku i przekazywali dywidendę dla akcjonariuszy oraz skupowali własne akcje.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o technicznych, ekonomicznych i politycznych przeszkodach w zwiększaniu krajowych zdolności rafineryjnych oraz o tym, co firmy robią, aby zapewnić bezpieczeństwo istniejących operacji online. Mówili również o działaniach, które mogą zwiększyć zabezpieczenie dostaw na wschodnim wybrzeżu, podczas zbliżającego się sezonu huraganów na Atlantyku.

Biały Dom powiedział, że rafinerie mają „patriotyczny” obowiązek pomagania władzom USA w dostawach paliw na rynek. Nafciarze odpowiedzieli natomiast, że inwestowanie w ponowne otwieranie zakładów wiąże się ze znacznym ryzykiem finansowym. Administracja Bidena objęła urząd, przysięgając, że odejdzie od paliw kopalnych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych i zapewniła finansowanie dla przemysłu pojazdów elektrycznych.

Słowa kluczowe: Biały Dom, branża naftowa
Polecamy
Z kraju
Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-03 7,92 7,19 7,45 3,31
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.