Rynek paliw na świecie

Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena

e-petrol.pl
2022-06-24 / 09:23
Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena

Wiodące amerykańskie rafinerie spotkały się w czwartek z amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm i innymi urzędnikami rządowymi na nadzwyczajnym spotkaniu na temat obniżenia rosnących cen paliw, które wywierają presję na amerykańskich konsumentów.

W czwartkowym spotkaniu z siedmioma firmami znaleźli się dyrektorzy Exxon Mobil, Chevron, Marathon i Phillips 66. Agencja Reutera podała, że strony spotykały się w kwestii współpracy, ale wydawały się być daleko od siebie, jeśli chodzi o osiągnięcie satysfakcjonujących rozwiązań.

Dyskusja pojawia się w trudnym momencie dla prezydenta Joe Bidena i branży naftowej. Prezydent niedawno skrytykował prezesów zakładów naftowych i gazowych, zarzucając im czerpanie ogromnych zysków z zapaści w dostawach paliwa pogłębionej przez rosyjską inwazję na Ukrainę

Rafinerie zmniejszyły moce produkcyjne podczas przestojów w związku z kryzysem COVID-19, ale popyt po pandemii i globalny kryzys paliwowy po embargo dla rosyjskiej ropy nałożonym przez kraje zachodnie spowodowały wzrost cen. Jednocześnie Exxon, Chevron i inni giganci rafineryjny odnotowali ogromny wzrost zysków pod koniec 2021 r. oraz w pierwszym kwartale tego roku i przekazywali dywidendę dla akcjonariuszy oraz skupowali własne akcje.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o technicznych, ekonomicznych i politycznych przeszkodach w zwiększaniu krajowych zdolności rafineryjnych oraz o tym, co firmy robią, aby zapewnić bezpieczeństwo istniejących operacji online. Mówili również o działaniach, które mogą zwiększyć zabezpieczenie dostaw na wschodnim wybrzeżu, podczas zbliżającego się sezonu huraganów na Atlantyku.

Biały Dom powiedział, że rafinerie mają „patriotyczny” obowiązek pomagania władzom USA w dostawach paliw na rynek. Nafciarze odpowiedzieli natomiast, że inwestowanie w ponowne otwieranie zakładów wiąże się ze znacznym ryzykiem finansowym. Administracja Bidena objęła urząd, przysięgając, że odejdzie od paliw kopalnych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych i zapewniła finansowanie dla przemysłu pojazdów elektrycznych.

Słowa kluczowe: Biały Dom, branża naftowa
Polecamy
Z kraju
Polska importuje ropę gatunku Murban

Polska importuje ropę gatunku Murban »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-10 7,65 6,86 7,13 3,27
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Polska importuje ropę gatunku Murban

Polska importuje ropę gatunku Murban

Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil

Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil