Rynek paliw na świecie

Waszyngton i sojusznicy nie ubezpieczą rosyjskich tankowców

e-petrol.pl
2022-07-04 / 09:42
Waszyngton i sojusznicy nie ubezpieczą rosyjskich tankowców

Aby utrudnić dostawy paliwa, USA i sojusznicy nie będą ubezpieczać statków z rosyjską ropą - zapowiedział prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej na szczycie NATO w Madrycie.

Amerykański przywódca jest przekonany, że Rosja zacznie mieć trudności z wydobyciem ropy wskutek ograniczonego dostępu do technologii z powodu sankcji. Według niego mechanizm limitów cenowych pozwoli Moskwie czerpać zyski z eksportu ropy, ale będzie niższy od obecnego.

Przypomnijmy, że to właśnie mechanizm ubezpieczeniowy jest obecnie uważany za kluczowy w próbie wprowadzenia „pułapu” cen na rosyjską ropę przez G7.W komunikacie przyjętym na zakończenie szczytu G7 w Niemczech przywódcy obiecali rozważyć możliwość ograniczenia cen rosyjskiej ropy poprzez zakaz świadczenia usług jej transportu drogą morską, jeśli jej cena przekroczy pułap uzgodniony przez międzynarodowych partnerów.  
 
Agencja Reutera przypomniała, że Indie już zapewniają certyfikaty bezpieczeństwa dziesiątkom statków należących do Sofcomflot (a dokładniej jego spółki zależnej z siedzibą w Dubaju). Zasadniczo pozwala to na eksport ropy do Indii i innych krajów nawet po tym, jak zachodnie firmy certyfikujące wycofały swoje usługi z powodu globalnych sankcji wobec Moskwy.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy