Rynek paliw na świecie

Libijska ropa trafia do Europy

e-petrol.pl
2022-07-04 / 09:51
Libijska ropa trafia do Europy

Libia jest jednym z największych producentów ropy naftowej w Afryce. Surowiec z tego kraju stanowi 85 proc. wartości eksportu Libii, z czego 65 proc. trafia do Europy – czytamy w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Libia znalazła się w centrum uwagi, gdy kraje zaczęły poszukiwać alternatywnych źródeł dostaw po nałożeniu sankcji na rosyjskie paliwa kopalne i gdy ogłosiła, że wydobywa o 1 mln baryłek ropy mniej niż w zeszłym roku napisali analitycy na łamach „Tygodnika Gospodarczego PIE”.

Analitycy PIE zauważyli, powołując się na libijskie Ministerstwo Ropy, że w czerwcu produkcja spadła z 1,2 mln do 100 tys. baryłek dziennie, aby parę dni później wzrosnąć do 800 tys. baryłek dziennie. Według PIE Libia posiada 3 proc. potwierdzonych światowych zasobów ropy naftowej. Zdaniem ekspertów  ropa z Libii stanowiłaby dobrą alternatywę dla rosyjskich dostaw, bowiem bliskość Europy obniża koszty transportu drogą morską.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy