Rynek paliw na świecie

Norwescy nafciarze zapowiadają strajk

e-petrol.pl
2022-07-04 / 14:19
Norwescy nafciarze zapowiadają strajk

Norweskie związki zawodowe przygotowały niemiłą niespodziankę dla europejskich konsumentów. Zaplanowany na ten tydzień strajk pracowników norweskiej energetyki może obniżyć produkcję gazu o 13 proc., a ropy o 6,5 proc.

Powodem strajku jest poziom płac, na który nie mogą się zgodzić pracodawcy i członkowie związku zawodowego Lederne, który zrzesza około 15 proc. pracowników krajowego sektora wydobywczego. Pracownicy planują rozpocząć strajk na trzech przybrzeżnych polach we wtorek, 5 lipca, a jeśli nie uda się znaleźć rozwiązania, pracownicy z trzech kolejnych pól dołączą do strajkujących już następnego dnia.

Zgodnie z najnowszymi danymi przekazanymi przez agencję Reutera, Equinor wstrzyma produkcję na polach morskich Gudrun, South Oseberg i East Oseberg, jeśli strajk rozpocznie się 5 lipca. Te planowane cięcia odpowiadają około 3 proc. dziennej produkcji ropy naftowej w Norwegii i około 1,4 proc. produkcji gazu ziemnego – niewiele mniej niż zapowiedziane NOG.

Jeszcze tydzień temu Norwegia była pełna nadziei na odrobienie strat krajów UE po ograniczeniu dostaw rosyjskiej ropy. W tym celu norweski Equinor zdecydował się na wysyłanie ropy ze złoża Sverdrup na Morzu Północnym na rynek europejski, a nie do krajów azjatyckich. W 2021 roku firma wyeksportowała do Azji około 100 milionów baryłek ropy.

Polecamy
Z kraju
Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-03 7,92 7,19 7,45 3,31
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.