Rynek paliw na świecie

Jak zredukować niedobory paliw?

e-petrol.pl
2022-07-06 / 09:33
Jak zredukować niedobory paliw?

Przemysł naftowy stoi przed wyzwaniami na kilku frontach - powiedział sekretarz generalny OPEC Mohammed Barkindo na konferencji energetycznej NOG 2022 w Abudży, stolicy Nigerii. Głównym problemem niedoboru na rynku ropy jest, zdaniem sekretarza generalnego, chroniczne niedoinwestowanie branży, dotykają go także sankcje wobec Iranu i Wenezueli, a teraz wobec Rosji, uczestnika porozumienia OPEC+.

Barkindo powiedział, że można odblokować zasoby i wzmocnić zdolności, gdyby ropa produkowana w Islamskiej Republice Iranu i Wenezueli i tym samym mogła wrócić na rynek.

Ponadto zamiary wielu krajów, aby zrezygnować z węglowodorów w walce ze zmianami klimatu, negatywnie wpływają na przemysł naftowo-gazowy. Chociaż, według Barkindo, popyt na ropę rośnie nawet na tle spadku inwestycji w jej produkcję i rosnących cen czarnego złota. Według prognozy Sekretarza Generalnego OPEC, pierwotne zapotrzebowanie na ropę na świecie będzie rosło do 2045 roku, podczas gdy moce rafineryjne w krajach OECD spadły w 2021 roku o 3,3 proc..

Barkindo dodał, że sankcje wobec Rosji dodatkowo pogorszyły sytuację, narażając konsumentów ropy na gwałtowny wzrost cen energii. 
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy