Rynek paliw na świecie

Norwescy robotnicy naftowi i gazowi kończą strajk

e-petrol.pl
2022-07-06 / 09:43
Norwescy robotnicy naftowi i gazowi kończą strajk

Norweski rząd we wtorek interweniował, aby zakończyć strajk w sektorze naftowym, który ograniczył wydobycie ropy i gazu, powiedział lider związku i ministerstwo pracy, kończąc impas, który mógł pogłębić kryzys energetyczny w Europie.

Norwescy robotnicy zajmujący się wydobyciem ropy i gazu strajkowali we wtorek, pierwszego dnia planowanej akcji protestacyjnej, która groziła zmniejszeniem eksportu gazu o prawie 60 proc. i zaostrzeniem niedoborów dostaw związanych z wojną w Ukrainie.

Rząd norweski ma prawo interweniować w strajkach w określonych okolicznościach i resort pracy potwierdził, że skorzystał z prawa do interwencji. Przewodniczący związku Lederne, Audun Ingvartsen powiedział, że pracownicy anulują strajk i wracają do pracy tak szybko, jak to możliwe.  

Zgodnie z porozumieniem pracownicy otrzymają takie same warunki płacowe, jak dwa inne związki naftowe, które wynegocjowały umowy z pracodawcami, chociaż szczegóły zostaną uzgodnione na późniejszym etapie, powiedział Ingvarsten, lider związku.

Norwegia odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu gazu do Europy, a planowana eskalacja strajku miałaby poważne konsekwencje dla Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów.  Ropa i gaz z Norwegii, drugiego co do wielkości dostawcy energii w Europie po Rosji, cieszą się zainteresowaniem, ponieważ kraj ten jest postrzegany jako niezawodny i przewidywalny dostawca, zwłaszcza w kontekście rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1, który ma zostać zamknięty z powodu konserwacji od 11 lipca na 10 dni.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy