Rynek paliw na świecie

Citgo gotowe do wznowienia importu ropy z Wenezueli

e-petrol.pl
2022-07-11 / 08:39
Citgo gotowe do wznowienia importu ropy z Wenezueli

Amerykańska firma Citgo Petroleum jest gotowa wznowić import wenezuelskiej ropy, zawieszony od 2019 r. przez sankcje Waszyngtonu nałożone na spółkę matkę PDVSA, jeśli rząd USA zezwoli na transport, powiedział w piątek dyrektor generalny Citgo.

Od marca urzędnicy USA i Wenezueli są zaangażowani w negocjacje polityczne, które mogą doprowadzić do złagodzenia przez Waszyngton sankcji dotyczących handlu ropą, które uderzyły w produkcję i eksport tego kraju.

OPEC i rząd francuski, reprezentujący Europę, wezwały Waszyngton do zezwolenia na handel wenezuelską i irańską ropą do krajów-konsumentów, które walczą o zastąpienie rosyjskich dostaw energii podczas wojny na Ukrainie.

Carlos Jorda, CEO Citgo na konferencji internetowej poświęconej zagranicznym aktywom energetycznym Wenezueli powiedział, że by być konkurencyjnym na tym rynku, świat musi kupować najtańszą dostępną ropę.

Chevron Corp, ostatni amerykański producent działający w Wenezueli, również wnioskuje o zezwolenie Departamentu Skarbu USA na transport wenezuelskiej ropy do Stanów Zjednoczonych, a nawet uzyskanie kontroli operacyjnej nad swoimi spółkami joint venture.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy