Rynek paliw na świecie

USA rozważają opcje dla projektu wydobywczego Willow firmy ConocoPhillips

e-petrol.pl
2022-07-11 / 08:39
USA rozważają opcje dla projektu wydobywczego Willow firmy ConocoPhillips

W piątek administracja Bidena przedstawiła analizę środowiskową dla naftowo-gazowego projektu ConocoPhillips Willow na Alasce, o wartości 6 mld USD i nakreśliła kilka opcji rozwoju, w tym zaniechanie jego budowy.

Publikacja dokumentu była bardzo oczekiwana przez przemysł naftowy i gazowy oraz grupy zajmujące się ochroną środowiska od zeszłego roku, kiedy sędzia federalny na Alasce cofnął zgodę administracji Trumpa na ogromny projekt i orzekł, że agencje federalne muszą ponownie przeprowadzić analizę środowiskową.

Biuro Gospodarki Gruntami Stanów Zjednoczonych (BLM) przeanalizowało pięć potencjalnych opcji projektu, w tym propozycję ConocoPhillips dotyczącą budowy pięciu wiertni, dziesiątek mil dróg, siedmiu mostów i rurociągów. Rozważano również zredukowaną wersję z mniejszą liczbą stanowisk wiertniczych i inną infrastrukturą, która miałaby mniejszy wpływ na dziką przyrodę. BLM rozważy również niezatwierdzanie projektu w ogóle. 

W oświadczeniu rzecznik ConocoPhillips, Dennis Nuss powiedział, że Willow jest „mocnym przykładem rozwoju odpowiedzialnego pod względem środowiskowym i społecznym, który oferuje szerokie korzyści publiczne”.

Szacuje się, że na obszarze projektu Willow znajduje się 600 milionów baryłek ropy naftowej, czyli więcej niż ilość obecnie przechowywana w US Strategic Petroleum Reserve. Trzeba jednak mieć na względzie, że projekt byłby realizowany w Narodowym Rezerwacie Ropy Naftowej na Alasce, obszarze 23 milionów akrów. W związku z tym grupy ekologiczne powtórzyły w piątek swój sprzeciw wobec projektu.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy