Rynek paliw na świecie

Shell planuje budowę największej w Europie zielonej elektrowni wodorowej

e-petrol.pl
2022-07-11 / 08:43
Shell planuje budowę największej w Europie zielonej elektrowni wodorowej

Shell Nederland BV i Shell Overseas Investments BV wybudują w porcie Rotterdam zakład produkujący do 60 ton wodoru dziennie ze źródeł odnawialnych. Zakład będzie eksploatował elektrolizer o mocy 200 MW, informuje Shell.

Shell Nederland BV i Shell Overseas Investments BV, spółki zależne Shella, podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną o budowie elektrowni Holland Hydrogen I, która po oddaniu do użytku w 2025 r. będzie największą w Europie elektrownią odnawialnego wodoru.

Według raportu elektrolizer będzie pobierał energię elektryczną z morskiej farmy wiatrowej. Wodór będzie dostarczany do Shell Energy and Chemicals Park Rotterdam rurociągiem, gdzie zastąpi część tak zwanego szarego wodoru, pochodzącego głównie z paliw kopalnych, używanego w rafinerii.

Firma twierdzi, że spowoduje to częściową dekarbonizację produkcji produktów energetycznych, takich jak benzyna, olej napędowy i paliwo do silników odrzutowych. Wraz z pojawieniem się na rynku pojazdów ciężarowych napędzanych wodorem i rozwojem stacji ich tankowania, zwiększenie dostaw wodoru pomoże również zmniejszyć szkodliwe emisje z eksploatacji pojazdów użytkowych.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy