Rynek paliw na świecie

Współpraca Grupy Orlen i Klaipėdos Nafta AB

e-petrol.pl
2022-07-11 / 08:47
Współpraca Grupy Orlen i Klaipėdos Nafta AB

Wchodzące w skład Grupy Orlen spółki Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie podpisały list intencyjny o współpracy z Klaipėdos Nafta AB, litewskim operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego LNG.


Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie oraz Klaipėdos Nafta AB podpisały umowę partnerstwa dotyczącego przygotowania i realizacji strategii obsługi i utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Litwie.

Orlen podał, że to istotne porozumienie w kontekście planowanego zaangażowania Grupy Orlen w morskie projekty wiatrowe w krajach bałtyckich.  
Łączny potencjał projektów morskiej energetyki wiatrowej w litewskiej części Bałtyku szacowany jest na ok. 3,3 GW. W fazie przewidzianej na rok 2023 Litwa przeprowadzi minimum jedną aukcję na projekt wiatrowy o mocy 700 MW. 

- Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich szacowany jest łącznie na około 26 GW. Postrzegamy to jako wielką szansę rozwojową zarówno dla Grupy Orlen, jak i transformacji energetycznej całego regionu. Odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim projekty wiatrowe, są bardzo istotnym elementem uniezależniania naszej części Europy od paliw kopalnych. Poprzez współpracę regionalną chcemy jak najlepiej wykorzystać nasze dotychczasowe doświadczenia w tym obszarze, konsekwentnie realizując strategię ORLEN2030 – powiedział cytowany w komunikacie Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Morska energetyka wiatrowa jest dla Grupy Orlen jednym z głównych obszarów strategii ORLEN2030, zakładającej 47 mld zł nakładów inwestycyjnych na zaawansowane nisko- i zeroemisyjne aktywa wytwórcze.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy