Rynek paliw na świecie

Shell zbuduje w Europie największą wytwórnię odnawialnego wodoru

e-petrol.pl
2022-07-14 / 09:47
Shell zbuduje w Europie największą wytwórnię odnawialnego wodoru

Spółki zależne Shell plc, Shell Nederland B.V. oraz Shell Overseas Investments B.V., podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy Holland Hydrogen I – wytwórni odnawialnego wodoru, która po rozpoczęciu działania w 2025 roku będzie największym takim zakładem w Europie.

W komunikacie prasowym podano, że elektrolizer o mocy 200 MW zostanie zbudowany na terenie Tweede Maasvlakte w porcie w Rotterdamie i będzie wytwarzać do 60 tys. kg odnawialnego wodoru dziennie. Energia odnawialna dla elektrolizera będzie pochodzić z morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust (noord), która jest częściowo własnością firmy Shell. 

Odnawialny wodór będzie dostarczany rurociągiem HyTransPort do Shell Energy and Chemicals Park Rotterdam, gdzie zastąpi część szarego wodoru (produkowanego z gazu ziemnego), który jest wykorzystywany w rafinerii i pozwoli częściowo zmniejszyć udział dwutlenku węgla przy produkcji  takich produktów jak benzyna, olej napędowy i paliwo lotnicze. Ze względu na pojawienie się na rynku samochodów ciężarowych na wodór, a także rozwijacą się sieć obsługujących je stacji paliw, wodór odnawialny może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji transportu drogowego. 

Shell chce przyczyniać się do budowy globalnej gospodarki opartej na wodorze. W tym celu firma rozwija możliwości w zakresie produkcji, przechowywania, transportu i dostarczania wodoru do odbiorców końcowych.  

Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy