Rynek paliw na świecie

Kongres USA wraca do ustawy NOPEC

e-petrol.pl
2022-07-15 / 09:35
Kongres USA wraca do ustawy NOPEC

Kongres USA ponownie zaczął rozważać ustawę antykartelową NOPEC (No Oil Producing and Exporting Cartels Act), którą Stany Zjednoczone starają się uchwalić w takiej czy innej formie od około 20 lat, podał dziennik „The Washington Times”.

Ustawa zmienia amerykańskie przepisy antymonopolowe. NOPEC ma zezwolić rządowi federalnemu na wnoszenie do sądów pozwów antymonopolowych przeciwko członkom OPEC i innym eksporterom ropy zaangażowanym w transakcje kartelu naftowego.

Zgodnie z projektem dokumentu, za nielegalne uznaje się wszelkie wspólne działania rządów innych krajów zmierzające do ograniczenia wydobycia ropy i ustalania jej cen. De facto dotyczy to wszystkich członków sojuszu OPEC+.

Przypominamy, że 5 maja Senacka Komisja Legislacyjna zatwierdziła ustawę NOPEC, która pozwala rządowi Stanów Zjednoczonych na wnoszenie pozwów antymonopolowych przeciwko członkom OPEC. Zanim ustawa trafi do podpisu prezydenta, będzie musiała zostać zatwierdzona przez obie izby Kongresu USA.
Ustawodawcy amerykańscy starają się lobbować za tą ustawą od około 20 lat. W 2007 roku, w czasach rządów prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha, jeden z wariantów tej inicjatywy był realizowany zarówno przez Senat, jak i Izbę Reprezentantów Kongresu. Potem nawet nie wysłano go do podpisu głowie państwa, ponieważ Bush obiecał go zawetować. Teraz jednak analitycy amerykańskich firm konsultingowych uważają, że projekt ma największe szanse na akceptację od 15 lat.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy