Rynek paliw na świecie

Produkcja rafinerii w Chinach w dół

e-petrol.pl
2022-07-15 / 09:49
Produkcja rafinerii w Chinach w dół

Przerób rafinerii w Chinach w okresie od stycznia do czerwca był pierwszym rocznym spadkiem od co najmniej 2011 r., ponieważ surowe ograniczenia COVID-19 i ograniczenia eksportu paliw ograniczyły produkcję - podała w piątek agencja Reutera.

Według przekazanych w piątek danych Narodowego Urzędu Statystycznego (NBS) produkcja w czerwcu wyniosła 54,94 mln ton, co dało przerób w okresie styczeń-czerwiec na poziomie 332,22 mln ton lub 13,4 mln baryłek dziennie (bpd), oznacza to spadek o 6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Tylko w samym w czerwcu produkcja wyniosła 13,37 mln baryłek dziennie, co dało wzrost o 5 proc. z 12,7 mln baryłek dziennie w maju, ale jest to jednocześnie o około 10 proc. poniżej rekordowego poziomu 14,8 mln baryłek dziennie osiągniętego w czerwcu 2021 roku.

Odbicie z miesiąca na miesiąc nastąpiło, gdy niektóre niezależne rafinerie zaczęły zwiększać produkcję pod koniec maja, po gwałtownych cięciach między lutym a kwietniem, w odpowiedzi na umiarkowany wzrost popytu, ponieważ niektóre ograniczenia COVID-19 zostały złagodzone.

Analitycy spodziewają się, że przepustowość wzrośnie w trzecim kwartale. Chiny już wcześniej niż oczekiwano wydały kontyngenty na eksport paliw, co może pomóc rafineriom zwiększyć produkcję.  
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy