Rynek paliw na świecie

Arabia Saudyjska podwaja import rosyjskiego oleju opałowego w II kwartale do celów energetycznych

e-petrol.pl
2022-07-15 / 09:52
Arabia Saudyjska podwaja import rosyjskiego oleju opałowego w II kwartale do celów energetycznych

Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy, ponad dwukrotnie zwiększyła ilość importowanego rosyjskiego oleju opałowego w drugim kwartale, aby zasilić elektrownie i zaspokoić letnie zapotrzebowanie na chłodzenie i uwolnić eksport własnej ropy.

Rosja sprzedaje paliwo w obniżonych cenach po tym, jak międzynarodowe sankcje związane z inwazją na Ukrainę spowodowały, że straciła ona nabywców. Od początku wojny wiele krajów zakazało lub zniechęcało do zakupów z Rosji, jednak Chiny, Indie oraz kilka krajów afrykańskich i bliskowschodnich zwiększyło import. 

Saudyjczycy mają niewiele wolnych mocy produkcyjnych, aby zwiększyć produkcję w krótkim okresie, dlatego Arabia Saudyjska utrzymała współpracę z Rosją. 

Jak podała agencja Reutera za pośrednictwem Refinitiv Eikon, Arabia Saudyjska importowała 647 tys. ton (48 tys. baryłek dziennie) oleju opałowego z Rosji przez porty rosyjskie i estońskie w okresie od kwietnia do czerwca tego roku. Przez cały 2021 rok Arabia Saudyjska importowała 1,05 mln ton rosyjskiego oleju opałowego.

Ministerstwa energetyki Arabii Saudyjskiej i Rosji odmówiły komentarza na temat zwiększonego importu.

Królestwo musi zaspokoić zapotrzebowanie na energię, które zwykle osiąga szczyt, gdy zapotrzebowanie na chłodzenie rośnie wraz z letnimi temperaturami. Niektóre saudyjskie miasta są położone daleko od pól gazu ziemnego, które mogłyby zapewnić czystsze paliwo do wytwarzania energii.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy