Rynek paliw na świecie

Świat przerabia za dużo ropy na paliwa

e-petrol.pl
2022-07-18 / 09:43
Świat przerabia za dużo ropy na paliwa

W okresie styczeń-maj Europa zakupiła 213,1 mln baryłek ropy, Azja - 191,1 mln baryłek, wynika z danych Departamentu Handlu USA. Tymczasem, jak podaje agencja Bloomberg, petrochemia na świecie nie mają wystarczającej ilości surowców, bowiem coraz więcej ropy zużywa się do produkcji paliw.

Ponieważ Europa próbuje zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej energii i przestawić się na amerykańską ropę, prawdopodobnie utrzyma się obecny model przepływów handlowych, powiedział analityk ds. ropy w Energy Aspects, Christopher Haynes. Dodał, że produkcja w USA rośnie, ale nie na tyle szybko, aby zaspokoić potrzeby zarówno Azji, jak i Europy. Ponadto wydaje się, że Bliski Wschód ma ograniczone możliwości zwiększenia produkcji i dostaw do Europy.

Tymczasem ropy naftowej zaczyna brakować w przemyśle chemicznym. Faktem jest, że wysoki popyt na paliwo i jego rosnące koszty w wielu krajach pobudzają rafinerie do produkcji większej ilości benzyny i oleju napędowego kosztem obniżenia zdolności produkcyjnych chemikaliów. Na przykład rafinerie amerykańskie, działające dziś z pełną mocą, produkują 17,9 mln bbl/d paliwa. Powoduje to, że ceny chemikaliów na świecie rosną, a w niektórych krajach zaczyna się ich niedobór.
Słowa kluczowe: Petrochemia, popyt na ropę
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy