Rynek paliw na świecie

Europa musi oszczędzać gaz i przestawić się na prąd i olej grzewczy

e-petrol.pl
2022-07-20 / 09:53
Europa musi oszczędzać gaz i przestawić się na prąd i olej grzewczy

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) zaproponowała rozwiązania w celu przezwyciężenia kryzysu gazowego. Pozwolą one państwom europejskim bezpiecznie przetrwać nadchodzącą zimę przy zmniejszonych dostawach paliwa z Federacji Rosyjskiej.

W artykule opublikowanym na portalu MAE szef agencji Fatih Birol proponuje wprowadzenie platform aukcyjnych do sprzedaży zakontraktowanych dostaw gazu przez unijnych odbiorców przemysłowych, zminimalizować wykorzystanie gazu w energetyce poprzez czasowe zwiększenie produkcji energii elektrycznej z węgla i oleju opałowego, poprawę koordynację między uczestnikami rynków gazu i energii elektrycznej w celu zmniejszenia obciążeń szczytowych oraz synchronizację działań podczas ewentualnych sytuacji awaryjnych. Najnowszą propozycją MAE jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną w domach prywatnych poprzez ustanowienie standardów klimatyzacji i wprowadzenie środków monitorowania zgodności gospodarstw domowych.

Birol zauważył, że UE musi wypełnić swoje magazyny gazu w 90 proc., aby bezpiecznie przetrwać zimę, a będzie to możliwe dzięki zmniejszeniu obecnego zużycia gazu w Europie i przechowywanie zaoszczędzonego surowca w magazynach. Dodał, że potrzebne są znaczne dodatkowe cięcia, aby przygotować Europę na nadchodzącą srogą zimę.

Analiza agencji wykazała, że w ciągu trzech miesięcy kraje europejskie muszą dodatkowo zaoszczędzić ok. 12 mld metrów sześciennych. Według Birola UE nie powinna polegać wyłącznie na dostawach gazu spoza Rosji. Szef MAE dodał, że jeśli środki zaproponowane przez MAE nie zostaną wdrożone, Europa znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji iw przyszłości może stanąć w obliczu znacznie bardziej radykalnych redukcji zużycia gazu.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy