Rynek paliw na świecie

Rosja pozostaje liderem dostaw ropy do Chin

e-petrol.pl
2022-07-21 / 09:31
Rosja pozostaje liderem dostaw ropy do Chin

Rosja pozostała największym eksporterem ropy do Chin w czerwcu po rekordowych ilościach dostarczanych tam w maju - wynika z danych celnych ChRL.

Chińscy nabywcy skorzystali z niższych cen, ograniczając kosztowne dostawy z Arabii Saudyjskiej, podała agencja Reutera. Zgodnie z jej informacjami w czerwcu import rosyjskiej ropy, w tym dostawy rurociągiem Syberia Wschodnia-Pacyfik oraz transport morski z europejskich i dalekowschodnich portów Rosji, wyniósł 7,29 mln ton, czyli o prawie 10 proc. więcej niż rok temu choć jest to poniżej rekordu z maja.

W tym samym czasie Chiny otrzymywały 5,06 mln ton, czyli 1,23 mln baryłek dziennie z Arabii Saudyjskiej, w porównaniu z 1,84 mln baryłek dziennie w maju. W ujęciu rocznym dostawy spadły o 30 proc.

Tymczasem, jak podała agencja Bloomberg, Arabia Saudyjska może gwałtownie zwiększyć dostawy ropy do Chin w lipcu. Według wstępnych danych na dzień 18 lipca, całkowita wielkość eksportu może osiągnąć około 7,7 miliona baryłek dziennie, w porównaniu ze skorygowanymi 6,6 milionami baryłek dziennie w czerwcu.
Słowa kluczowe: dostawy ropy do Chin, Rosja
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy