Rynek paliw na świecie

Arabia Saudyjska i Irak zwiększają eksport ropy do Europy

e-petrol.pl
2022-07-25 / 09:52
Arabia Saudyjska i Irak zwiększają eksport ropy do Europy

Arabia Saudyjska i Irak zwiększają dostawy ropy na rynek europejski, gdzie kupujący stopniowo rezygnują z importu energii z Rosji, podała agencja Bloomberg po przeanalizowaniu danych dotyczących tras statków.

Arabia Saudyjska wysyła tankowce z ropą do Egiptu, gdzie surowiec wpływa do rurociągu Sumed, który łączy położony nad Morzem Czerwonym terminal Ain Sokhna z śródziemnomorskim portem Sidi Kerir. Stamtąd ropa jest ponownie ładowana na tankowce i wysyłana do odbiorców z Europy. Według agencji, w pierwszych trzech tygodniach lipca rurociągiem przepływało ponad 1 mln baryłek ropy dziennie, czyli dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem przepustowość Sumedu wzrosła o około 200 tys. baryłek dziennie.

Irak, w przeciwieństwie do Arabii Saudyjskiej, dostarcza ropę na rynek europejski wyłącznie drogą morską. W tym miesiącu tankowce płynące z Zatoki Perskiej do Morza Śródziemnego przez Kanał Sueski przewoziły około 1,2 miliona baryłek ropy dziennie.

Agencja oszacowała, że wolumen dostaw ropy z Bliskiego Wschodu do Europy może niebawem wzrosnąć do 2,2 mln baryłek dziennie, czyli o prawie 90 proc. więcej niż w styczniu 2022 roku.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy