Rynek paliw na świecie

Galp odnotowuje gwałtowny skok zysku

e-petrol.pl
2022-07-26 / 09:49
Galp odnotowuje gwałtowny skok zysku

Portugalska firma naftowo-gazowa Galp Energia poinformowała w poniedziałek, że odnotowała 90 proc. wzrost skorygowanego zysku za drugi kwartał, wyjaśniając to rosnącymi cenami ropy i gwałtownym wzrostem marży rafineryjnej.

Skokowe ożywienie popytu po pandemicznych blokadach i gwałtowny wzrost cen energii, spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę, zwiększyły zyski firm naftowych. Wśród nich jest portugalski Galp, który z powodzeniem wykorzystał sprzyjające warunki rynkowe w działalności wydobywczej, rafinacji i odnawialnych źródłach energii.

Skorygowany zysk netto wyniósł 265 mln euro (270 mln USD) w ciągu trzech miesięcy do 30 czerwca, w porównaniu ze 140 mln euro rok wcześniej. Skorygowany podstawowy zysk Grupy Galp na wydobyciu wzrósł o 88 proc. do 878 mln euro, do czego przyczyniły się ceny ropy Brent, które wzrosły o 65 proc. rok do roku. Wyższe ceny z nawiązką zrekompensowały spadek udziału w wydobyciu ropy i gazu.

Marża rafineryjna Galp wzrosła do 22,30 USD za baryłkę w kwartale, w porównaniu z 2,40 USD w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy Portugalia była objęta ograniczeniami COVID-19, i 6,90 USD w poprzednim kwartale.

Poprawa sytuacji na globalnym rynku ropy skłoniła Galp do podniesienia swoich prognoz dotyczących całorocznego zysku podstawowego do 4 mld euro, z 2,7 mld euro.
Słowa kluczowe: Galp Energia, wyniki finansowe
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy