Rynek paliw na świecie

Europejscy kierowcy diesli zapłacą więcej

e-petrol.pl
2022-07-26 / 09:52
Europejscy kierowcy diesli zapłacą więcej

Kierowcy samochodów z silnikami Diesla w Europie, którzy już zmagają się z rekordowo wysokimi cenami, obecnie płacą przy dystrybutorach więcej, w porównaniu z tymi, którzy korzystają z benzyny.

Ograniczenia w imporcie oleju napędowego z Rosji po inwazji Moskwy na Ukrainę podważyły status tego paliwa w Europie, jako tańszej alternatywy dla benzyny, potęgując kryzys kosztów utrzymania w całym regionie – pisze w swojej analizie agencja Reutera.

Oprócz bezpośredniego wpływu na tankowanie w Europie wysokie ceny oleju napędowego wpływają na szerzej pojętą gospodarkę i inflację, ponieważ jest to preferowane paliwo przemysłu i rolników. Odsetek samochodów osobowych napędzanych olejem napędowym stanowi ponad 40 proc. rynku europejskiego, w porównaniu do 4,5 proc. w Stanach Zjednoczonych, wynika z danych Rystad Energy.

Agencja podała, że obawy o zakłócenia w eksporcie rosyjskiego oleju napędowego po inwazji Rosji na Ukrainę spowodowały, że średnie ceny oleju napędowego na dystrybutorach w krajach Europy były w marcu po raz pierwszy wyższe niż benzyny i oczekuje się, że różnica się powiększy, prowadząc do kolejnych rekordów cenowych.

Europejskie rafinerie poszukujące zamienników dla rosyjskiego Uralu zwróciły się ku lżejszej, słodszej ropie, z której lepiej uzyskuje się benzynę zamiast cięższych odmian, przeznaczonych bardziej do produkcji oleju napędowego. Jedną z konsekwencji tej sytuacji będzie fakt, że europejskie rafinerie prawdopodobnie będą w najbliższym czasie produkować więcej benzyny niż oleju napędowego.

W rezultacie analitycy przewidują spadek cen benzyny w czwartym kwartale wraz ze spadkiem sezonowego popytu, podczas gdy olej napędowy prawdopodobnie pozostanie drogi.
Słowa kluczowe: olej napędowy
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy