Rynek paliw na świecie

Kraje UE uzgodniły plan zmniejszenia zużycia gazu o 15 proc.

e-petrol.pl
2022-07-27 / 09:23
Kraje UE uzgodniły plan zmniejszenia zużycia gazu o 15 proc.

Przedstawiciele krajów Unii Europejskiej uzgodnili plan awaryjny mający na celu zmniejszenie zużycia gazu o 15 proc. – poinformowała we wtorek jako pierwsza agencja DPA, powołując się na dyplomatów.

Dyplomaci potwierdzili, że zgodnie z planem zaproponowanym przez Komisję Europejską, kraje muszą dobrowolnie zmniejszyć zużycie gazu o 15 proc. między 1 sierpnia 2022 a 31 marca 2023. Porozumienie osiągnięto w Brukseli po około dwóch godzinach rozmów.

Ustalono, że państwa członkowskie zobowiązują się do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 proc. Rozporządzenie Rady przewiduje również możliwość uruchomienia "stanu ostrzegawczego" dotyczącego bezpieczeństwa dostaw; w takim wypadku zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe. Powodem redukcji zapotrzebowania na gaz jest poczynienie oszczędności, aby przygotować się na ewentualne zakłócenia dostaw gazu z Rosji.

W środę telewizja CNN podała, że administracja USA jest "skrajnie zaniepokojona" spodziewanym kryzysem gazowym w Europie podczas nadchodzącej zimy i uważa, że uzgodniona obniżka zużycia surowca w UE o 15 proc. nie będzie wystarczająca.  
Słowa kluczowe: gaz, ograniczanie, UE, Unia Europejska
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy