Rynek paliw na świecie

Zmniejszenie floty tankowców może zaostrzyć światowy kryzys energetyczny

e-petrol.pl
2022-07-27 / 09:26
Zmniejszenie floty tankowców może zaostrzyć światowy kryzys energetyczny

W perspektywie dwóch-trzech lat rozwój światowej floty tankowców determinowany będzie czynnikami geopolitycznymi, zapotrzebowaniem na ropę w krajach Europy i Azji, a także osiągnięciem nowych celów w zakresie dekarbonizacji.

Clarksons Research zwraca uwagę na niskie obciążenie stoczni - liczba zamówień na budowę nowych tankowców jest na najniższym poziomie od 25 lat. Niektórzy operatorzy informowali już nawet o redukcji obecnej floty tankowców do przewozu ropy naftowej i produktów naftowych. 

Zmieniają się także trasy tankowców – sytuacja geopolityczna doprowadziła do wzrostu liczby statków przemieszczających z USA do Europy. Tankowce przewożą teraz więcej ropy z Ameryki Północnej, Brazylii i Gujany do konsumentów europejskich. Reorientacja rosyjskich dostaw na rynki azjatyckie prowadzi do konieczności pokonywania dodatkowych odległości, większego czasowego obciążenia statków, co również przyczynia się do niedoboru światowej floty tankowców.

Dostawcy ropy z krajów objętych sankcjami – z Iranu, Wenezueli, a teraz z Rosji – stworzyli nowy segment „ciemnych tankowców”. Jednostki o nośności od 80 tys. do 120 tys. ton – podróżują po świecie z wyłączonymi nadajnikami danych, ale nawet w tym segmencie, według firmy Vortexa, pojawiła się konkurencja, szczególnie w Azji. Restrykcje skłoniły Chiny i Indie do kupowania ropy za pośrednictwem małych prywatnych handlowców i ułatwiły transport ropy w szarych strefach starymi statkami, stwarzając zagrożenie dla wycieków paliwa i ropy.
Słowa kluczowe: flota, kryzys, tankowce, transport ropy
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy