Rynek paliw na świecie

Rekordowe zyski firm naftowych w drugim kwartale

e-petrol.pl
2022-07-28 / 09:50
Rekordowe zyski firm naftowych w drugim kwartale

Rozpoczyna się czas informowania przez spółki o wynikach osiągniętych w drugim kwartale. Koncerny naftowe mają powody do zadowolenia – zyski w wielu przypadkach przekroczyły oczekiwania.

TotalEnergies odnotował gwałtowny wzrost zysków za drugi kwartał, dołączając do innych firm w sektorze, które też skorzystały na wyższych cenach energii. Zysk netto TotalEnergies prawie potroił się w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 5,7 miliarda USD, a francuska spółka podniosła również zaliczkową dywidendę o 5 proc. w stosunku do ubiegłego roku do 0,69 euro na akcję. Firma zapowiedziała również więcej skupu akcji w trzecim kwartale.

Shell poinformował w czwartek, że w ostatnim kwartale odnotował zysk w wysokości 11,5 miliarda USD, bijąc rekord z poprzedniego kwartału 2022 r. (9,1 miliarda USD), podniesiony przez zyski z rafinacji i handel gazem. Podobnie jak TotalEnergies, także Shell ogłosił program wykupu akcji w wysokości 6 miliardów USD, ale koncern nie podniósł dywidendy. Dobre wyniki odzwierciedlają wyższe ceny energii i marże rafineryjne, a także obrót gazem i energią.

Austriacka grupa energetyczno-chemiczna OMV przekazała, że ponad dwukrotnie zwiększyła podstawowy zysk operacyjny za drugi kwartał dzięki gwałtownym wzrostom cen gazu spowodowanym wojną w Ukrainie. Podstawowy zysk operacyjny za II kwartał wyniósł 2,94 mld euro – prognozowano zysk na poziomie 2,79 mld euro.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy